Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi’nde kullanılan Waldmann teknolojisi

Burada gösterilen Mezmurlar Kitabı‘nın el yapımı kopyası gibi büyük hazinelerin kullanıldığı yerlerde, kapsamlı uzmanlık bilgisine ek olarak iki şey özellikle önemlidir: hassasiyet ve süper aydınlatma koşulları.

“Çalışmamız, bir nesnenin tarihsel bütünlüğünü koruyan ve daha fazla erişim için stabilize eden dikkatli bir değerlendirme, dokümantasyon ve hassas muamele gerektiriyor. Bu çalışma için iyi aydınlatma ve büyütme şarttır.

Emma Nichols, Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi Koruma ve Koleksiyon Yönetimi Bölümü‘nün 14 kişilik güçlü ekibinin bir parçasıdır. Meslektaşlarıyla birlikte, kütüphanenin birinci sınıf özel koleksiyonlarının bakımında uzmanlaşmıştır. Bu, el yazmaları, erken baskılar, fotoğraflar, kağıt üzerine sanat, papirüs, parşömen ve arşivler dahil olmak üzere çok çeşitli malzemelerin koruma işlemlerini içerir.

Armatürün güvenli ve ayarlanması kolay olması ve birlikte çalıştığımız değerli nesnelerin üzerine hareket etme veya düşme riski olmadan birçok farklı konuma yerleştirilebilmesi gerçekten hoşumuza gidiyor. Düz bir ışık oluşturmak için kolayca yukarı veya yana doğru konumlandırılabilmesi mükemmeldir. Uzun kol harika ve kullanılmadığında katlanabilmesini ve çok fazla yer kaplamadan çalışma alanımızın yan tarafında saklanabilmesini seviyoruz.”