vtl aydinlatma

Zaman Ayarlı Aydınlatma – Visual Timing Light (VTL)

Life needs light – Hayatın Işık ihtiyacı

Işık doğada her şeydir. Büyüme, çeşitlilik ve güzellik sağlar. Biz insanlar doğanın bir parçasıyız. Bu yüzden ışık bizim için dünyanın en doğal besinidir. Tüm varlığımızı belirler: Işık, önemli hormonal ve metabolik süreçleri etkiler, iç saatlerimizi tekrar tekrar senkronize eder. Işık hayatımıza ritim kazandırır. Doğal gün ışığı olmadığında ritim bozulur, İnsan Merkezli Aydınlatma olarak da adlandırılan Derungs’ un GÖRSEL ZAMANLAYICI IŞIĞI (VTL) sistemi, doğal gün ışığının etkilerini yeniden yaratır, insanların ritmini ve dengeyi yeniden kurar.

Işık ve insanlar

Işık, gündüz / gece döngüsünü düzenleyen ve kritik nörolojik ve metabolik süreçleri etkileyen çeşitli iç saatleri kontrol eder.

Işığın üçüncü boyutu

Işığın yararlarının ötesine geçtiğinin, sadece bir mekanda hoş bir atmosfer görmemize ve yaratmamıza yardımcı olduğu iyi bilinmektedir. Şimdi, bilimsel araştırmalar doğal ışığın biyolojik sağlığımızı ve refahımızı da olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Bu bulgular ışığın üçüncü biyolojik boyutunu yarattı.

Iç saat

Biyolojik saatlerimiz, 24 saatlik döngüyü telafi etmek için genetik olarak önceden ayarlanmış olmasına rağmen, günışığına veya gün ışığını çoğaltmak için tasarlanan yapay ışığa maruz kalmak suretiyle günlük olarak yeniden senkronize edilmelidir. Melatonin, Kortizol ve Serotonin hormon seviyeleri, sistemlerimizi dengede tutmanın en önemli unsurlarıdır. Gün ışığına maruz kalma eksikse, uyku bozuklukları, kronik yorgunluk ve / veya depresyon yakında takip edebilir.

biodinamik aydınlatma

Biyolojik olarak etkili ışık

Doğal ışığın etkilerini taklit etmeye çalışırken, aydınlatma sistemi doğaya benzer parametreleri takip etmelidir. Doğada olduğu gibi, ana aydınlatma, geniş bir kaynak alanı ışığından kaynaklanmalıdır. Doğrudan ve dolaylı ışık kaynaklarının birleşimi “yapay bir gökyüzü ışığı” üretir. İdeal olarak, duvar ve tavan ışığı sorunsuz bir şekilde karışır ve çevreye yumuşak ve doğal bir his verir.

Yaşlılar

Zayıf görsel ve algısal yetenek, en gelişmiş aydınlatma teknolojisi ve profesyonel bir aydınlatma konsepti ile en iyi şekilde telafi edilebilir.

Daha fazla yaşam kalitesi için daha fazla ışık

Yaşlanan göz daha fazla ışık yoğunluğuna ihtiyaç duyar. Işık, sınırsız hareketliliğe ve muhtemelen sınırsız performansa izin verir. Düşük gölge ve parlamayan ışık, alan algısı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Demans (Bunama)

Bu durumun teşhisi konan insanlar için bir oryantasyona, kaygıya, strese ve bir hemşirelik tesisine yeniden yerleştirme durumu tipiktir. Genellikle yetersiz ışık ve zayıf görüşle güçlendirilen sürekli bir siste sahiptirler. Hastaların rahatsızlıklarına ek olarak uyku düzeninin tam gün gece tersine çevrilmesi. GÖRSEL ZAMANLAYICI IŞIK sistemi, nazik ve etkili destek sağlar.

biodinamik aydınlatma

Avantajları

Bağımsız çalışmalar günışığı ve refahı arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Artık biyo-dinamik ışığın duygusal ve fiziksel iyi oluş üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu biliyoruz.

Konut sakinleri için avantajlar

Sabah ışığı zihni canlandırır ve aktiviteyi teşvik eder. Günün ortasından itibaren sıcak ton ışığı vücudu destekler ve gece için hazırlar. Gündüz-gece ritmi sürdürülebilir bir şekilde dengelenir. Bazı durumlarda, gerontologlar uyku ilaçlarının dozlarını azaltma fırsatlarını bile görmektedir.

Bakım verenler için avantajlar

Çalışanlar, uygun aydınlatmanın çalışma ortamını geliştirdiğini ve daha az göz yorgunluğu ve yorgunluk ile sonuçlandığını bildirmektedir. Eğer sakinler daha rahat hissederler, çevrelerinde daha rahat hissederler ve günlük aktivitelere daha fazla katılırlarsa, bakım verenlerin çabalarının etkinliğini artırır.

Operatörler ve ev yöneticileri için faydalar

Daha yüksek yatırımlar başarılı: VTL ışıklarının çok yüksek verimi diğer geleneksel aydınlatma sistemlerine göre daha az ışık gerektirir. Ayrıca, sofistike ışık yönetim sistemi, maliyet ve enerjiden tasarruf edilmesine yardımcı olur.

biodinamik aydınlatma

VTL sistemi

Aydınlatma, güncel araştırma ve teknolojiyi kullanarak sakinlerin rutinine otomatik olarak ayarlanır. Odak noktası, sağlık ve güvenliklerini sağlarken konut sakinlerine sahip olmaktır. VTL koridorlar, bekleme alanları ve hemşirelik ovaları için, aynı zamanda doğal ışık bulunmayan diğer alanlarda da uygundur.

Biyodinamik aydınlatma (VTL) ne sağlar?

  • Gün ve gece ritmini dengeleme
  • İyi ruh hali
  • Kendini iyi hissetme
  • Hormon dengesini sağlama
  • Melatonin
  • Kortizol

 

Günlük hayatta farklı aydınlatma seviyeleri;

biodinamik aydınlatma

Ürün Teknik Video